Souhrnné informace o stavu studánek k 31.08.2017

Bez vody by nebyl život. To je skutečnost, na kterou se v dnešní uspěchané době, kdy nás jako samozřejmost provází voda z kohoutku, často zapomíná.

V roce 2015 zrealizovaly MAS Zubří země, o.p.s. a MAS Rokytná, o.p.s. společný projekt spolupráce s názvem "Znám křišťálovou studánku...". Hlavní náplní projektu byla obnova 24 studánek na území MAS Zubří země, o.p.s. a vytvoření přehledné internetové databáze, ve které se evidují jednak opravené, ale také další nalezené studánky. Cílem projektu byl postupný vznik vzájemně propojené sítě studánek, které slouží nejen jako zdroj vody, ale i jako místo odpočinku, setkávání lidí a oblíbený turistický cíl.

Pracovníci MAS Zubří země, o.p.s. každoročně navštěvují projektem podpořené studánky na svém území, a ani letos (v srpnu 2017) tomu nebylo jinak. Při kontrole na místě je zjišťován technický stav zastřešení a mobiliáře studánky, vydatnost pramene, dle potřeby je doplněn ke studánce hrníček s potiskem Vodomila (maskota Svratecké vodohospodářské naučné stezky a patrona cestovního ruchu na Bystřicku) a případně i voděodolná schránka s logem maskota Vodomila, ve které je schovaná tzv. keška, kterou mohou zájemci pomocí GPS zařízení najít.

Zastavit se při procházce lesem u studánky a napít se má i svá rizika. Hygienici totiž vodu ze studánek kontrolovat nemusí. Kvalita vody se může měnit ze dne na den a způsobit zdravotní potíže.

V rámci kontroly provedené v srpnu 2017 bylo zjištěno, že sucho, které postihlo Českou republiku, ovlivnilo i stav podzemní vody a není proto divu, že některé studánky byly zcela bez vody. Tento stav se ovšem může po vydatných deštích rychle změnit. Mobiliář i zastřešení opravených studánek byl nepoškozený, dle potřeby byly doplněny chybějící hrníčky i voděodolné schránky s keškou.

Do péče o studánky jsou zapojeny také partnerské základní školy (pravidelně provádí na jaře a na podzim základní měření PH a teploty vody a upravují bezprostřední okolí studánky) a neziskové organizace - např. skauti, či dobrovolní hasiči a obce (zajišťují odvoz nečistot či odpadků).

Kdo má čas a chuť může se vydat „po stopách Vodomila“ a pustit se do objevování krás studánek v Zubří zemi.

Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies. Více informací