Vratislávka

Studánka Vratislávka se nachází v blízkosti několika lesních cest, které protínají les Ochoza za Ski Hotelem u Nového Města na Moravě.

Oblast:
Zubří země
Kraj:
Kraj Vysočina
Obec:
Nové Město na Moravě
Katastrální území:
Nové Město na Moravě
Číslo parcely:
3232/1
Vlastník parcely:
Město Nové Město na Moravě
Využití:
využívaná
Současný stav:
opravená
GPS:
49°34'57.500"N, 16°3'12.201"E
Opravená studánka

Popis:

Nedaleko této studánky můžete nalézt několik dalších ať už upravených či neupravených studánek.

Studánku mají na starost děti z I. Základní školy v Novém Městě na Moravě. Děti studánku navštívily 6. 11. 2014, kdy důkladně vyčistily její koryto a změřily charakteristiky, naměřily teplotu vody 9°C a pH 6,7.

Značené turistické trasy:

modrá turistická trasa

Pověst o studánce:

Daleko v lese byla stará studánka, kde bydlel vodník. Král však chtěl les, kde byla studánka, vykácet. Když chtěli s kácením začít, přiběhla princezna, aby se naposled porozhlédla. Dlouho se ale nevracela domů, a tak ji začali hledat. Tři roky a tři měsíce ji hledali, ale nenašli, proto ji prohlásili za mrtvou.

Ale princezna nebyla mrtvá, jen ji unesla ježibaba. Proměnila ji v žábu a nechala ji v lese. Princezna objevila starou, ale hezkou studánku, kde bydlel vodník Krbáček.

Už začínala noc a tak se princezna rozhodla, že si postaví nějaký přístřešek, tak jak se to naučila, když chodila do lesa s poddanými sbírat houby a přespávali v lese. Jenže teď jí to nebylo nic platné, protože byla přeměněná v žábu.

Vlezla si do studánky a přečkala velkou bouři. Ráno, když vylezla ze studánky, tak viděla vylézat ještě někoho jiného. Prvně to byla žába, ale velká. A pak se proměnila v hastrmana Krbáče.

Krbáček věděl, že to není jen tak ledajaká žába, a tak princezně pomohl. Znal totiž lék, kterým začarování vyléčit.

Zatím na hradě vyhlašovali: „Kdo najde a přivede princeznu, tak ji dostane.“ Vodník se o tom také dozvěděl. Ale princezna řekla: „Je v tom háček!“ „Háček pro ryby?“ zeptal se vodník. „Ne, ale ty jsi vodník a oni si budou myslet, že jsi mě unesl ty,“ řekla princezna.

Vodník ale řekl: „Já jsem taky začarovaný, při úplňku získávám svoji pravou podobu.“ „Zítra je úplněk,“ zamyslela se princezna, „mohlo by nám to vyjít, ale jak přestane úplněk svítit, musíš se vypařit.“ „Ale když se vypařím, tak umřu,“ lekl se Krbáček. „Ne, to znamená, že musíš zmizet!“ „Aha,“ pochopil vodník.

Další den přicházeli do zámku poddaní se svými úlovky. Někteří měli slámou vycpané oblečení, které mělo vypadat jako princezna, někteří se namalovali jako princezna. Jiní si vzali ropuchu a říkali, že je to ona. To byla z poloviny pravda, když byla ještě princezna zakletá, ale teď už ne. Přicházeli další a další. O půlnoci, když vysvitl úplněk, přišel ke králi vodník s princeznou. Hastrman předal princeznu králi, dostal ale jen peníze. Najednou zakryl měsíc mrak. Hastrman chtěl rychle utéct, ale stráže ho zadrželi a hned, jak se proměnil, nechali ho vsadit do věže.

Princezna žádala tatínka, aby vodníka pustil, že ji zachránil a že je hodný. Večer princezna vzala tatínkovi klíče od šatlavy. Odemkla hastrmanovi. Ten jí poděkoval a odešel do lesů. Jakmile se král dozvěděl, že vodníkovi někdo otevřel, hned věděl, že to byla jeho princezna, ale měl svou holčičku rád a tak ji nepotrestal ...a ten les nepokáceli.

(Tomáš Jurka, 5.ročník, ZŠ Štěpánov nad Svratkou)

Patron: I. základní škola Nové Město na Moravě

Připojené soubory

Vratislávka

Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies. Více informací