Verunka

"Studánko Hlubáňko, studánko Rubínko, buď vždy čistá a pro zdraví jistá." (Bohuslav Martinů: Otvírání studánek)

Oblast:
Rokytná
Kraj:
Kraj Vysočina
Obec:
Babice
Katastrální území:
Babice u Lesonic
Nadmořská výška:
541 m
Číslo parcely:
450/1
Vlastník parcely:
Obec Babice
Využití:
navštěvovaná a využívaná
Současný stav:
luxus, pokud toto slovo patří do přírody
GPS:
49°7'27.120"N, 15°45'44.999"E
Opravená studánka

Popis:

V malebném zákoutí mezi obcí Babice a osadou Bolíkovice stojí kaple sv. Veroniky, kde vyvěrá pramen schovaný v „domečku". V trávě sedí ….. kámen s tvarem živočicha, poznáte jakého?

Verunka je Studánkou Vysočiny 2013. Anketu vyhlašuje u příležitosti světového Dne vody (22. března) Občanské sdružení Zelené srdce, přispívá tak k propagaci pozapomenutých zdrojů čisté vody a zajímavých míst naší přírody opředených mnoha pověstmi. 

Místní zajímavosti

Na babické faře žil spisovatel Jakub Deml. V zádveří kostela stojí kříž sochaře Františka Bílka. Dílo tohoto představitele symbolismu můžeme vidět např. v Praze na Olšanech, na Vyšehradě, v katedrále sv. Víta nebo na Mánesově mostě.

Studánky vypravují příběhy

Že vám název obce něco připomíná? Možná to budou tragické babické události poloviny minulého století, kdy se komunistický režim pokusil provokací, zinscenovaným soudním procesem s rozsudky smrti nebo odnětím svobody (celkem přes 1375 let), propadnutím majetku a deportacemi přimět místní obyvatele k poslušnosti. K 11 popraveným a koncem tisíciletí rehabilitovaným patří dva místní kněží P. Václav Drbola (40 let) a P. Jan Bula (31 let).

Kvalita vody: V červnu 2014 změřily děti ze ZŠ a MŠ Lesonice pH vody 6,2,  teplotu 9,36 °C a průtok (vydatnost pramene) 0,029 l/s. Rozbor vody v laboratoři prokázal, že voda ze studánky mírně překračuje normu pro pitnou vodu v mikrobiologických ukazatelích a v obsahu dusičnanů. Protokol o provedených zkouškách najdete v připojených souborech. 

Značené turistické trasy
zelená:   Moravské Budějoivce - Babice - Mastník - Třebíč

Cyklotrasy:
5103    Moravské Budějoivce - Babice - Mastník

 

Patron: ZŠ a MŠ Lesonice

Připojené soubory

Verunka

Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies. Více informací