Ve Žlebě

„Studánko Hlubáňko, kdes tak dlouho byla? I mne zima soužila, přišla jsem, abych se z tebe napila, abys mi kořínky omyla, abych pro potěšení byla.“ (Bohuslav Martinů: Otvírání studánek, řeč sasanky)

Oblast:
Rokytná
Kraj:
Kraj Vysočina
Obec:
Třebenice
Katastrální území:
Třebenice na Moravě
Nadmořská výška:
473 m
Číslo parcely:
371
Vlastník parcely:
Obec Třebenice
Využití:
navštěvovaná
Současný stav:
zajímavá
GPS:
49°10'26.383"N, 16°1'0.709"E
Opravená studánka

Popis:

Vydatný pramen u řeky Jihlavy vyvěrá v třebenickém žlebu nad Vodní nádrží Dalešice, poblíž cykloturistické stezky. V mapě jsou značeny 2 prameny.

Místní zajímavosti

V okolí jsou vyhlídky na řeku a zříceniny  hradů např. Holoubek (původně Taubenstein) nebo Kozlov. Vodní nádrž Dalešice se využívá k letní rekreaci (Hartvíkovická pláž, autocamp Wilsonka). Hladinu jezera brázdí výletní loď Horácko. Při jízdě autem je nepřehlédnutelný stropešínský most, který patří k nejdelším na Vysočině (260 m). Zajímavou může být prohlídka nově zrekonstruovaného zámku ve Valči nebo pivovaru filmových Postřižin v Dalešicích. Nemůžeme však zapomenout na elektrárny. Technickou památkou je přečerpávající vodní elektrárna Dalešice postavená v souvislosti s Jadernou elektrárnou Dukovany. Vodní i jaderná elektrárna mají pro návštěvníky zřízeno informační centrum. V kontrastu vidíme betonové chladicí věže, přehradní hráze a krásnou přírodu kolem řeky. U spodní vyrovnávací nádrže Mohelno se rozprostírá mohelenská hadcová step, národní přírodní rezervace vyhlášená r. 1933.

Kvalita vody:  V listopadu 2014 bylo pH vody 6,48, teplota 9,9 °C a průtok (vydatnost pramene) 0,2 l/s. Rozbor vody z vodohospodářské laboratoře je v připojených souborech.

Značené turistické trasy
červená:     podél řeky Jihlavy, Třebíč – Hartvíkovice
Cyklotrasy

Třebíč – Třebenice – Valeč – Dalešice

kolem Jaderné elektrárny Dukovany

 

Patron: ZŠ a MŠ Valeč

Připojené soubory

Ve Žlebě

Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies. Více informací