V Lipce

"Jsem Rubínka opuštěná, voda moje zakalená, zlý moci čarovný nedbaly na můj hlas varovný. V tý májový době přicházíme k tobě, zlý moci zaženem, nemoci vyženem, sílu ti nalejem." (Bohuslav Martinů: Otvírání studánek)

Oblast:
Rokytná
Kraj:
Kraj Vysočina
Obec:
Želetava
Katastrální území:
Horky u Želetavy
Nadmořská výška:
618 m
Číslo parcely:
138
Využití:
využívaná k procházkám
GPS:
49°7'39.000"N, 15°41'27.601"E
Opravená studánka

Popis:

Studánka se nachází na Horkách, v obci integrované k Želetavě, na úpatí Českomoravské vrchoviny. Tůňka leží nečekaně blízko hlavního silničního tahu s označením I/38 E59, je součástí prameniště Šašovického potoka, který je levým přítokem řeky Želetavky. U silnice je možné zaparkovat, pak dojít pěšinou ke studánce. Silnice je v zimním období ošetřována chemickým posypem, což je jeden z faktorů ovlivňujících kvalitu vody. V oblasti mezi Martínkovem a Želetavou, kde je rozvodí řek Želetavky a Rokytné, je vysoká hladina spodní vody.

Kvalita vody:  V červnu 2014 změřili žáci ZŠ Želetava pH vody 6,03 a teplotu vody 9,2 °C, v listopadu bylo pH 6,35 a teplota 8,2 °C. Rozbor vody z vodohospodářské laboratoře je v připojených souborech.

Studánky vypravují příběhy

Mezi osadou Horky a martínkovskou křižovatkou je táhlý kopec, kterému se říká Hašpan. Jedná se vlastně o počeštělý německý název – Hassbahn. Ve volném překladu značí dráhu zla a krutosti. Cestu s velkým převýšením zvládaly formanské vozy obtížně, zvláště v zimě. V lesním úseku kopce prý „úřadovaly“ loupežnické bandy.

Značené turistické trasyzdolávaly
červená: Telč – Jaroměřice nad Rokytnou
Cyklotrasy
5125 Telč – Jaroměřice nad Rokytnou

Patron: ZŠ a MŠ Želetava

Připojené soubory

V Lipce

Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies. Více informací