U obrázku

„Když studánku a stružku vyčistili, vytrysklo z hlubin tolik utajené síly, že se vody z břehů vylily a s květy objaly.“ (Bohuslav Martinů: Otvírání studánek)

Oblast:
Rokytná
Kraj:
Kraj Vysočina
Obec:
Račice
Katastrální území:
Račice u Hrotovic
Nadmořská výška:
434 m
Číslo parcely:
186/4
Vlastník parcely:
Město Hrotovice
Využití:
využívaná k odpočinku
GPS:
49°6'45.540"N, 16°1'28.140"E
Opravená studánka

Popis:

Studánku najdeme na pravém břehu Račického potoka.

Místní zajímavosti
V nedalekém gotickém kostele sv. Václava je zavěšen pravděpodobně nejstarší zvon na Třebíčsku. Zvon sv. Václav byl odlit v r. 1491. Když měl být za války Němci „zrekvírován“ pro potřeby říšského vojenského průmyslu, zachránila ho jeho velikost. Při snímání ho nedostali ze zvonice. V poválečném posudku se dočteme, že zvon pro svůj zvuk a sladění tónů patří mezi nejskvělejší zvony vytvořené ve zlatém věku kampanologie. Obyvatelé Račic zvon šetří. Ráno, v poledne a večer (klekání) zvoní krátce, ale přesně. Zvon je napojen na atomový čas, který se požívá při kontrole jiných hodin a pro vědecké účely v laboratořích, hvězdárnách, v letadlech…

Kvalita vody:  V listopadu 2014 vykazovala voda pH 11,92 a teplotu 8,3 °C. Při opakovaných měřeních pH postupně klesalo. Vysokou hodnotu pH nelze považovat za objektivní, byla způsobena vnějšími vlivy. Rozbor vody z vodohospodářské laboratoře je v připojených souborech.

1.6.2016 - studánka vyschla

Značené turistické trasy
zelená: Biskupice – Hrotovice – Dukovany
Naučná stezka Hrotovicko
Cyklotrasy
401 Třebíč - Moravský Krumlov

Patron: ZŠ a MŠ Myslibořice

Připojené soubory

U obrázku

Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies. Více informací