U Jeřábku

Studánka se nachází v údolí, po pravé straně silnice vedoucí ze Štěpánova nad Svratkou do Lesoňovic, v sousedství Lesoňovického potoka.

Oblast:
Zubří země
Kraj:
Kraj Vysočina
Obec:
Štěpánov nad Svratkou
Katastrální území:
Štěpánov nad Svratkou
Číslo parcely:
823/5
Vlastník parcely:
Městys Štěpánov nad Svratkou
Využití:
využívaná
Současný stav:
opravená
GPS:
49°30'50.300"N, 16°19'34.300"E
Opravená studánka

Popis:

Nedaleko studánky prochází lesnická cesta, zhruba 500 m od studánky vede červená turistická značka ze Štěpánova nad Svratkou do Pivonic.

Patronát nad touto studánkou drží Základní škola Štěpánov nad Svratkou. Její žáci zde byli na jaře i na podzim, kdy studánku vyčistili a provedli daná měření. Na jaře byla teplota vody 8OC a pH 5,5, na podzim byla teplota 11OC a pH také 5,5. Vydatnost pramene se jim bohužel určit nepodařila.

Značené turistické trasy:

V blízkosti studánky červená turistická trasa (Štěpánov nad Svratkou - Pivonice)

Pověsti o studánce:

Tady vyvěrá křišťálově čistá voda z bezejmenné studánky. Nejsou tu odpadky ani jiné nečistoty, proto se tu zabydlel mlok. Možná by se měla jmenovat po něm „Studánka u mloka“. Je tu nedotčená příroda a mělo by to tak zůstat. Proto udržujme studánku čistou.

(Vojtěch Hnědý, 4.ročník, ZŠ Štěpánov n. S.)

Studánka u Lesoňovic, kterou jsem na podzim navštívil se školou, leží na zajímavém místě. Když jde někdo okolo a má žízeň, může se napít. Říká se, že voda ze studánky má kouzelnou moc. Poblíž studánky se nachází štola. Když tuto štolu v minulosti kopal horník, pomáhal mu jeho malý syn. Chlapec si kopal svou vlastní malou díru a najednou narazil na vodu. Kdo se prý ze studánky napije, bude chytřejší.

(Tomáš Nečesánek, 4.ročník., ZŠ Štěpánov nad Svratkou)

Patron: ZŠ Štěpánov nad Svratkou

Připojené soubory

U Jeřábku

Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies. Více informací