Svatojánská

"Poslední den v máji studánky tu svátek mají, tak dlouho pršelo i přes noci. Vy, hlubáňky zarmoucené, zakalené až do pramene, mohou vám jen dětské ruce pomoci." (Bohuslav Martinů: Otvírání studánek)

Oblast:
Rokytná
Kraj:
Kraj Vysočina
Obec:
Želetava
Katastrální území:
Šašovice
Nadmořská výška:
561 m
Číslo parcely:
430/6
Vlastník parcely:
soukromá osoba
Využití:
využívaná
Současný stav:
nádherná
GPS:
49°7'13.473"N, 15°40'34.176"E
Opravená studánka

Popis:

Studánka se nachází v dolní části obce Šašovice (integrovaná k Želetavě), na levém břehu Šašovického potoka. Vedle je malé lapidárium – historické křížové a hraniční kameny. Tito němí pamětníci označovali hranice  panství. Mezníky se oddělovaly pozemky panské, církevní a selské. Při zcelování půdy se některé kameny ocitly na skládkách. 10 hraničníků místní nadšenci zachránili a umístili v lapidáriu.

Studánky vypravují příběhy

Na mostě stojí kaplička (Boží muka) sv. Jana Nepomuckého, který střežil most a cestu už za Rakouska-Uherska. S opravami mostu se patron několikrát „stěhoval“. Svatojánské sochy s pěti hvězdami kolem hlavy se staly (vedle lípy) symbolem venkovské krajiny. Najdeme je nejen na našich mostech, lávkách, náměstích, ryncích a návsích, ale po celém světě. Nejznámější Čech žil ve 14. stol., kdy byl postaven Kamenný (dnes Karlův) most v Praze. Jan byl, podle legendy, zpovědníkem manželky krále Václava IV. Žofie Bavorské. Krále zajímalo, z čeho se jeho choť zpovídá. I přes kruté mučení Jan zpovědní tajemství nevyzradil. Byl svázán a vhozen z mostu do Vltavy. Jan Nepomucký je patronem cest, vod a České země. Dva bronzové reliéfy na nejstarší soše pražského Karlova mostu leští pohlazením tisíce turistů, aby se jim splnilo přání. Tyto plakety „doteky štěstí“ byly součástí expozice České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO 2010 v čínské Šanghaji. Když uděláte ještě několik kroků směrem ke Starému Městu, uvidíte na levém zábradlí mostu kříž s pěti hvězdami. Tady byl mučedník svržen do vody. Přiložte dlaň, co si teď budete přát, se splní. Ať vám i voda z naší studánky splní přání a přinese štěstí.

Kvalita vody: Děti ze želetavské ZŠ, která je patronem studánky, provedly základní měření vody v červnu 2014 – pH 6,53, teplota 10 °C. Rozbor vzorku vody ve vodohospodářské laboratoři vykázal nadlimitní hodnoty v mikrobiologických ukazatelích. Voda ze studánky (pH 6,3) nevyhovuje normě pro pitnou vodu. Protokol o provedených zkouškách najdete v připojených souborech.

21.6.2016 - pH 7,12; teplota vody 10 °C

Značené turistické trasy

modrá: Želetava – Krahulov
zelená: Želetava – Jemnice
červená: Telč – Jaroměřice nad Rokytnou
Cyklotrasy
5125 Telč – Jaroměřice nad Rokytnou

 

Patron: ZŠ a MŠ Želetava

Připojené soubory

Svatojánská

Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies. Více informací