V Jivině

Studánka se ukrývá v hustém lese Jivina, poblíž zříceniny hradu Dolní Rožínka. Rozbor vody nebyl proveden v důsledku nedostatku vody ve studánce v den odběru.

Oblast:
Zubří země
Kraj:
Kraj Vysočina
Obec:
Dolní Rožínka
Katastrální území:
Dolní Rožínka
Číslo parcely:
79/1
Vlastník parcely:
Obec Dolní Rožínka
Využití:
využívaná
Současný stav:
opravená
GPS:
49°27'54.331"N, 16°12'24.922"E
Opravená studánka

Popis:

Studánka v Jivině leží mimo turistické trasy, je ovšem přístupná ze silnice vedoucí z Dolní Rožínky na Dolní Rozsíčku. Na ní nalezneme odbočku na lesní cestu, která vede do hustého lesa a ke zřícenině hradu a také ke studánce.

Děti ze Základní školy Dolní Rožínka, která drží nad studánkou patronát, ji na podzim navštívily již po druhé. Při jarní návštěvě studánku vyčistily a upravily její okolí Na podzim, konkrétně 29. 9., zde děti měřily i vybrané charakteristiky a to teplou vody, která byla 9oC a pH, které bylo 7.

Zajímavosti v okolí:

Studánka se nachází v blízkosti zříceniny hradu Dolní Rožínka. Stavbu, o jejímž účelu se dodnes vedou spory, nechal postavit majitel panství Jan Nepomuk hrabě Mitrovský v 80.letech 18.století. Existují názory, že mělo jít o uměle vytvořenou zříceninu kaple, niku nebo romantickou kulisu pro výlety panstva nebo zastavení při lovech.

Půdorys stavby je výsečí kruhu. Zdi byly zdobeny freskami a výklenky soškami.V okolí bývaly i další dřevěné romantické stavby, ale ty se nedochovaly.

Značené turistické tarsy:

V blízkosti se nenachází žádná trasa. Studánka je přístupná od silnice III. třídy, která spojuje Dolní Rožínku se Strážkem.

Patron: ZŠ Dolní Rožínka

V Jivině

Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies. Více informací