Šibeňák

"Studánky, stříbrné medailónky s tvářemi partyzánů! Kolik se vás v jejich žízni poztrácelo, ale uhasili jste ji celou. Dost bylo ve vás síly i pro boží mlýny, které pomalu ale jistě melou." (Bohuslav Martinů: Otvírání studánek)

Oblast:
Rokytná
Kraj:
Kraj Vysočina
Obec:
Hrotovice
Katastrální území:
Město Hrotovice
Číslo parcely:
721/1
Vlastník parcely:
Lesy ČR, s. p.
Využití:
využívaná
Současný stav:
Pramen zastřešily Lesy ČR.
GPS:
49°6'17.100"N, 16°4'8.581"E
Opravená studánka

Popis:

Studánka vyvěrá nad hřištěm, v trati na Šejbách, poblíž silnice II/152. Voda teče do říčky Rouchovanky.
V blízkosti studánky stojí pomníček na památku Františka Plíška, lesního adjunkta na zdejším velkostatku Antonína Drehera. Byl v 25 letech zastřelen při plnění svého povolání, při potyčce s pytlákem.
Studánky vypravují příběhy
V okolí Račic, Myslibořic a Hrotovic se pohybovali parašutisté výsadku Spelter při přechodu z místa seskoku u obce Kramolín do místa úkolu a záchytných adres v Nové Říši. Rok před koncem války provedla skupina 4 mužů paravýsadek na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Měli za úkol zmapovat a podpořit domácí odboj, vytvořit zpravodajskou síť a navázat radiové spojení s Londýnem. Parašutisty skrývali pod hrozbou smrti např. v hájovně na Vostrých u Myslibořic nebo v hájovně u Domamile. Na jaře 1945 byl podzemní odboj podpořen leteckou dodávkou zbraní.
Při oslavách konce 2. světové války byly Rudou armádou 8. května 1945 po poledni omylem shozeny tři letecké pumy na hrotovické náměstí. Zahynulo přitom 114 hrotovických občanů a 36 vojáků Rudé armády. 

Kvalita vody:  Voda (pH 7,2) neodpovídá normě pro pitnou vodu. Vzorek vykázal nadlimitní hodnoty v mikrobiologických a chemických ukazatelích.

17.6.2016 - pH 7,2; teplota vody 11,9 °C
Značené turistické trasy
zelená: Biskupice – Hrotovice – Dukovany
Naučná stezka k Novým rybníkům
Cyklotrasy
401 Třebíč - Moravský Krumlov

Patron: ZŠ Hrotovice

Připojené soubory

Šibeňák

Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies. Více informací