Jevišovka prameniště

„Z těch dědů a bab, co přede mnou vodám cestu písní otvírali, co zde studny roubili a pevné plátno tkali, z těch jsem a vracím se k nim znova. Co na tom, že jejich dny jsou nenávratně pryč, z ruky do ruky si stále podáváme těžký klíč – klíč od domova.“

Oblast:
Rokytná
Kraj:
Kraj Vysočina
Obec:
Komárovice
Katastrální území:
Komárovice u Moravských Budějovic
Nadmořská výška:
550 m
Číslo parcely:
145
Vlastník parcely:
Lesy ČR, s. p.
Využití:
využívaná k výletům
Současný stav:
Zbývají drobné terénní úpravy.
GPS:
49°4'22.678"N, 15°41'12.729"E
Opravená studánka

Popis:

Jevišovka je asi 80 km dlouhým hlavním levým přítokem řeky Dyje, soutok před vodní nádrží Nové Mlýny u obce Jevišovka. Řeka dala název Přírodnímu parku Jevišovka (vyhlášen v r. 1977).
Voda z těchto drobných pramínků teče řekou Jevišovkou, Dyjí, Moravou a Dunajem až do Černého moře. Pokud od zastřešené studánky vyrazíte ještě jižním směrem po pravoúhlém rozhraní pole-les, přijdete k žulové kostce, kterou prameniště řeky Jevišovky označilo Povodí Moravy. Okolní lesy jsou houbařským rájem. V obci Komárovice se narodil významný indolog, profesor Karlovy univerzity Vincent Lesný.

Kvalita vody: V listopadu 2014 (při přebírání opravené studánky od dodavatelské firmy) změřili pracovníci MAS následující parametry vody: pH 5,18 (acidita), teplotu 9,4 °C a průtok (vydatnost pramene) 0,149 l/s.

Značené turistické trasy

Modrá:    Moravské Budějovice – Rácovice – Dešov – Bítov

Cyklotrasy:

nadregionální č. 26    Jihlava – Třebíč – Raabs

 

Patron: ZŠ a MŠ Domamil (Eko škola)

Připojené soubory

Jevišovka prameniště

Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies. Více informací