Studánka Posti

"Nejedna studánka malá se o pramínek bála, aby nezapadl do kalu, do bahna a do kamení, tak jako člověk do soužení, ani trochu vláhy by v ní nezbylo. " (Bohuslav Martinů: Otvírání studánek)

Oblast:
Rokytná
Kraj:
Kraj Vysočina
Obec:
Bačice
Katastrální území:
Bačice
Nadmořská výška:
428 m
Číslo parcely:
57/1
Vlastník parcely:
Obec Bačice
Využití:
využívaná
Současný stav:
znovuobjevená
GPS:
49°4'54.200"N, 16°1'32.300"E
Opravená studánka

Popis:

Studánka se nachází nad rybníkem, voda teče do Bačického potoka. V minulosti bývala studánka využívána jako zdroj kvalitní pitné vody. S vybudováním veřejného vodovodu a rozšířením prodeje balené vody se na studánku zapomnělo, bez péče se zanesla a byla by se úplně ztratila, kdyby…. Studánka byla nalezena, vyčištěna a opravena, doplněna stylovým posezením. Vedle studánky vysadila obec před 5 lety sad s různými druhy a odrůdami ovocných stromů (celkem 60). Vznikla klidové místo pro setkávání místních obyvatel nebo tady mohou načerpat síly turisté a cyklisté.

Kvalita vody: Děti ze ZŠ Hrotovice provedly měření základní charakteristiky vody ze studánky v červnu a v listopadu 2014. Naměřené hodnoty se příliš nelišily. Prokázaly neutrální vodu (pH 6,88 a 7,21), teplotu 10 °C a vydatnost pramene 0,05 l/s. Rozbor vody z vodohospodářské laboratoře je v připojených souborech.

17.6.2016 - pH 7,1; teplota vody 12,1 °C

Značené turistické trasy

zelená: Biskupice – Hrotovice – Dukovany

Naučná stezka Hrotovicko

Cyklotrasy
401 Třebíč - Moravský Krumlov

Patron: ZŠ Hrotovice

Připojené soubory

Studánka Posti

Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies. Více informací