Jakubovská

„Jsem Rubínka opuštěná, voda moje zakalená, chtěla bych být plná čisté pěny, bez bahna a bez kamení. Pak bych žízeň uhasila, v lidech by pak byla jenom zdravá síla.“ (Bohuslav Martinů: Otvírání studánek)

Oblast:
Rokytná
Kraj:
Kraj Vysočina
Obec:
Jakubov u Moravských Budějovic
Katastrální území:
Jakubov u Moravských Budějovic
Nadmořská výška:
526 m
Číslo parcely:
759/1
Vlastník parcely:
Obec Jakubov u Moravských Budějovic
Využití:
vyhledávaná
Současný stav:
pěkná
GPS:
49°5'46.300"N, 15°45'28.999"E
Opravená studánka

Popis:

Lesní studánku objevíme pod vzrostým smrkem, když se dáme pěšinou přes louku z polní cesty Jakubov – Lesonice nebo pěšinou kolem vody z hráze rybníka Voráč. Ten je nejmladší z okolních rybníků. U sousedního rybníka Vidlák byla vyhlášená prvorepubliková Plovárna Národní jednoty, později známá jako Jakubovská riviéra. Nechyběly převlékárny, bufet, hřiště, taneční parket, kuželna, výuka plavání ani nedělní hudba.

 Kvalita vody: V červnu 2014 bylo naměřeno pH 6,85 a teplota vody 11,9°C, v listopadu bylo pH 6,35 a teplota 8,3 °C. Rozbor vody z vodohospodářské laboratoře je v připojených souborech.

23.6.2016 - pH 6,76; teplota vody 5,76 °C

Studánky vypravují příběhy

Všimli jste si „Slamáků“ (panáků ze slámy) u silnice s označením I/38 E 59? Tato cesta vždy představovala spojnici mezi Prahou a Vídní, Polabím a Podunajím. Císařská silnice v délce 322 km byla dokončena za vlády Marie Terezie v r. 1749. Přibližně kopírovala tzv. Haberskou stezku (počátek 12 stol. Kosmova kronika), která spojovala Čechy a Moravu. Země oddělovaly těžko proniknutelné hraniční hvozdy (proto haberská). Cestovali tudy již Římané z Vindobony do Polabí. Pohybovali se tu nejen poutníci, formanské vozy, kupecké karavany, ausrejtaři (hlídači cesty na koních) a královské (císařské) družiny, ale i vojska a loupežníci. Svému okolí přinášela cesta rozvoj i zkázu.

Značené turistické trasy
Kříží se červená Březinova cesta a zelená Moravské Budějoivce - Babice - Mastník - Třebíč.

Cyklotrasy: 
5103    Moravské Budějoivce - Babice - Mastník

Patron: MŠ a ZŠ Jakubov u Moravských Budějovic

Připojené soubory

Jakubovská

Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies. Více informací