Hlučitka

Svůj název Hlučitka studánka získala díky chybějícímu korýtku, které způsobovalo to, že voda dopadala na kamení v okolí a vydávala „hluk“.

Oblast:
Zubří země
Kraj:
Kraj Vysočina
Obec:
Prosetín
Katastrální území:
Brťoví
Číslo parcely:
818/2
Vlastník parcely:
Obec Prosetín
Využití:
využívaná
Současný stav:
opravená
GPS:
49°32'15.000"N, 16°23'13.800"E
Opravená studánka

Popis:

Pramen křišťálové vody vyvěrá ze skály v blízkosti bývalé polní cesty z Brťoví do Olešnice, jen několik metrů nad potokem, který sbírá vodu z močálových území v lese Smrčiny. V současné době voda odtéká do Trestenského potoka.

Patronem studánky je základní škola v Prosetíne. Její žáci zde provedli již dvě měření, a to loni v létě (11. 6.) a na podzim (18. 9.). Naměřili tyto hodnoty: v létě bylo pH 7 a vydatnost pramene 0,100 l/s, na podzim byla teplota 8,5 °C, pH 7 a vydatnost pramene 0,125 l/s.

Zajímavosti v okolí:

Nejblíže a současně největší přírodní památka v okolí jsou Lhotské jalovce a stěny. Zde nalézáme velké množství skalních útvarů a pestrou mozaiku společenstev. Nedaleko také leží přírodní památka Dědkovo a Kocoury. Důvodem ochrany v PP Dědkovo je zachování biotopu a populace střevíčníku pantoflíčku a populace dalších druhů organismů, v PP Kocoury je to ostrůvek travobylinných lad s bohatou květenou, především na vápencových výchozech.

Patron: ZŠ Prosetín

Připojené soubory

Hlučitka

Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies. Více informací