Habrovská studánka

Kamenná studánka nedaleko Nedvědice v blízkosti Žlebského potoka.

Oblast:
Zubří země
Kraj:
Jihomoravský kraj
Obec:
Nedvědice
Katastrální území:
Nedvědice pod Pernštejnem
Číslo parcely:
1115
Vlastník parcely:
Marek Štětina
Využití:
využívaná
Současný stav:
opravená
GPS:
49°27'30.881"N, 16°19'18.073"E
Opravená studánka

Popis:

Habrovskou studánku objevíme u lesní cesty, která začíná u bývalého lomu (za místním zdravotním střediskem). Od lomu se k ní dostaneme, pokud se vydáme asi 500 metrů proti proudu Žlebského potoka. V blízkosti studánky prochází naučná stezka Pernštejn.

O studánku se starají žáci základní školy v Nedvědici. Děti ji pravidelně čistí. Měření zde ovšem neprovádí, jelikož má studánka výtok zespodu a je zabahněná, proto není možné určit přesné hodnoty.

Pověst o hradu Pernštejn:

K nedalekému hradu Pernštejn, ke kterému vede blízko studánky naučná stezka, se váže známá pověst, a to o prokletém zrcadle. Mladá dívka Eliška, služebná na hradě, se neustále parádila, shlížela v zrcadle a zanedbávala tak své povinnosti. Když jednou chyběla na mši, povšiml si toho starý mnich a vydal se ji hledat. Když ji přistihl opětovně u zrcadla, vyhuboval jí, že zmeškala začátek mše. Služka se na něj ale hrubě obořila. To kněze rozzlobilo natolik, že dívku proklel a ona se propadla do země. Od těch dob prý bloudí chodbami Pernštejna jako bílá paní. Zrcadlo, před kterým trávila parádivá Eliška tolik času, je od těch dob také prokleté a je možné ho dodnes na hradě spatřit. Ovšem žena nebo dívka, která se do něj zadívá, do roka ztratí veškerou svou krásu.

Značené turistické trasy:

Naučné stezky hradu Pernštejn, v blízkosti červená, modrá i zelená turistická trasa

Naučná stezka I.  - Nedvědice - Pernštejn

Naučná stezka II. - Pernštejn - Smrček - Nedvědice

Naučná stezka III. - Pernštejn - Sejřek - Doubravník - Černvír

Patron: ZŠ a MŠ Nedvědice

Připojené soubory

Habrovská studánka

Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies. Více informací