Čertova

"Vždyť každá studánka v lese na hladině nebe nese, kdyby jí nebylo, o zem by se rozbilo." (Bohuslav Martinů: Otvírání studánek)

Oblast:
Rokytná
Kraj:
Kraj Vysočina
Obec:
Lesonice
Katastrální území:
Lesonice
Nadmořská výška:
533 m
Číslo parcely:
538
Vlastník parcely:
Lesy ČR, s. p.
Využití:
využívaná k procházkám
Současný stav:
romantická
GPS:
49°6'45.568"N, 15°43'18.887"E
Opravená studánka

Popis:

Studánka se nachází na okraji lesa při Březinově cestě a patří k těm opravdu romantickým. Byla roubená zakopaným vykotlaným pařezem. Bránil sesuvu půdy, vzniku bažiny a zániku studánky. Proč je kolem tolik kamení? Jsou to snad zbytky dávného příběhu? Na velkém kameni je prý dokonce vidět otisk kopyta, jak napálený čert zlostně dupnul.

Kvalita vody: Děti ze ZŠ a MŠ Lesonice navštívily studánku v červnu a v říjnu 2014. Na konci školního roku naměřily pH 6,56 a teplotu vody 9,17 °C, po prázdninách bylo pH  6,29 a teplota 11,86 °C.  Rozbor vody z vodohospodářské laboratoře je v připojených souborech.

Značené turistické trasy
červená:     Počátky – Telč – Nová Říše – Želetava – Lesonice – Jaroměřice nad Rokytnou

Březinova cesta je červeně značená turistická stezka, která spojuje místa básníka Otokara Březiny. Ten na Vysočině prožil celý život. Cesta i životní pouť českého „prokletého“ básníka končí v Jaroměřicích nad Rokytnou, kde učil a kde je pochován (náhrobek sousoší "Tvůrce a jeho sestra Bolest" od F. Bílka). V nejstarším literárním muzeu v Jaroměřicích najdeme nejen kompletní dílo a rukopisy básníka 8x navrženého na Nobelovu cenu za literaturu, ale i byt v původním stavu tohoto velmi skromného člověka.

Cyklotrasy

5125    Telč – Jaroměřice nad Rokytnou

 

Patron: ZŠ a MŠ Lesonice

Připojené soubory

Čertova

Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies. Více informací