Béčnica

"Tak je to u nás každý rok v máji, děti studánkám prameny jak srdce zemi otvírají, aby i na horách byla hojnost úrody." (Bohuslav Martinů: Otvírání studánek)

Oblast:
Rokytná
Kraj:
Kraj Vysočina
Obec:
Litovany
Katastrální území:
Litovany
Nadmořská výška:
417 m
Číslo parcely:
56/4
Vlastník parcely:
Obec Litovany
Využití:
využívaná
Současný stav:
upravená
GPS:
49°3'16.080"N, 16°2'49.561"E
Opravená studánka

Popis:

Béčnica v Litovanech a U srubu v Přešovicích jsou podle polohy dvě „sousední“ studánky. Nejsou si ani trochu podobné. V Litovanech najdeme bezodtokový pramen na louce u místní komunikace v intravilánu obce, téměř u obecního úřadu. Voda, svedená do melioračních drenáží, sloužila kdysi k pitným účelům. 

Kvalita vody: Pracovníci MAS měřili pH a teplotu vody před a po úpravě studánky. V srpnu byla hodnota pH 7,22 a teplota 13,7 °C. V listopadu 2014 bylo pH 6,2 a teplota 9,9 °C. Rozbor vody ve vodohospodářské laboratoři nebyl, z důvodu viditelného znečištění v květnu 2015, proveden.

1.6.2016 - pH 8,26; teplota 12,5 °C

Opravu studánek kolem Rokytné provedla firma Banex s.r.o. z Valče. Korpus studánky je ze smrkového dřeva. Stříšku kryje alpský štípaný šindel z modřínových oddenkových výřezů. Šindel dobře odolává povětrnostním vlivům, protože obsahuje hodně pryskyřice. Kámen použitý na podezdívku studánky je z lomu v Mrákotíně. Žula (granit) bývá často vlivem tektonických procesů narušená, drolí se a je téměř nemožné v kamenolomu vylomit větší celistvý blok. Mrákotínská žula je však mimořádně tvrdá a odolná. S tímto kamenem z Vysočiny se můžeme setkat např. v ostravských ulicích, na Universitě Palackého v Olomouci, na nedalekém zámku ve Valči, na Bratislavském, Znojemském a Pražském hradě, v Lázních Lednice…

Značené turistické trasy
zelená: Biskupice – Hrotovice
žlutá: údolím Rokytné
Cyklotrasy
Mlynářská stezka (Nové Město na Moravě – Hardegg)
5264 Hluboké Mašůvky – Rozkoš

Patron: ZŠ a MŠ Myslibořice

Připojené soubory

Béčnica

Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies. Více informací